top of page

HRVATSKA – ZEMLJA DOŽIVLJAJA

 

Rijetko u kojoj zemlji na svijetu može sa dogoditi da u krugu od samo stotinjak kilometara doživimo toliku raznolikost različitih manifestacija i događanja – kulturnih , glazbenih, tradicijskih, gastronomskih, sportskih …

Nekoliko istraživanja pokazalo je da se u Hrvatskoj godišnje organizira preko tisuću različitih manifestacija koje su izravno ili neizravno povezane s turizmom. Sve one u funkciji su dodatne turističke ponude. S jedne strane pružaju ono što je imperativ današnje turističke ponude, a to je doživljaj , dok s druge strane ukazuje na bogatu povijest i kulturnu baštinu našeg naroda. Upravo kroz turističke i ine manifestacije može se pratiti duhovni i kulturni razvoj i napredak naroda, a to je nešto što s ponosom želimo pokazati našim dragim gostima.

Prema procjenama WTO-a, sve veći dio međunarodnih putovanja uključuje neki oblik kulturnog turizma, a do 2020. godine predviđa se porast te potražnje za 15 posto godišnje.

Pratimo li svjetske kulturne trendove, otkrit ćemo da je kulturna raznolikost na cijeni. Upravo se i želi ponuditi drugačija kultura, drugačiji doživljaj od onog koji turist proživljava u svojoj vlastitoj ili nekoj drugoj zemlji. Naime, po jednoj neformalnoj definiciji turizam i nije drugo do bijeg od stvarnosti; prema tome, tržište mora nuditi upravo ono što je autohtono za tu samu destinaciju i što će ga razlikovati od neke druge destinacije.

 

 

Kulturna je raznolikost bogatstvo koje se mora iskoristiti

 

Pozitivan trend kulturnog turizma odražava se i u Hrvatskoj gdje sve veći broj turista sudjeluje u kulturnim aktivnostima i posjećuje kulturno-povijesne lokalitete te prisustvuje koncertima i kulturnim manifestacijama.

Hrvatski slučaj zbog njezine zemljopisne, klimatske, kulturne raznolikosti koja ne dopušta stvaranje odnosno prepoznavanje jednog turističkog proizvoda koji bi mogao reprezentirati cijelu Hrvatsku već naglasak treba biti na kulturnoj raznolikosti pojedinih regija. Bogatstvo raznolikosti Hrvatske koja se najbolje može sagledati kroz niz turističkih manifestacija koje su postale prepoznatljive u Hrvatskoj, ali i na međunarodnom turističkom tržištu (Utrka na prstenac, Sinjska alka, Utrka lađa, Festival klapa, Renesansni festival u Koprivnici,  Rapska fjera itd).

Nažalost, jedna osoba teško može imati prigodu biti nazočna na većini takvih manifestacija koje se tijekom godine održavaju u različitim dijelovima Hrvatske. Upravo zbog toga pokrenut je projekt “SVI zaJEDNO HRVATSKO NAJ” koji okuplja dionike koji se brinu o očuvanju i promociji hrvatske nematerijalne kulturne baštine, tradicijskih zanata, tradicijskih običaja, autohtone kuhinje, eno ponude i tradicijskih turističkih manifestacija.

Ciljevi:
  • Omogućiti građanima Hrvatske i turistima, u Vukovaru - na 10 lokacija, DOŽIVJETI makar dio atmosfere pojedinih turističkih manifestacija i upoznati se s nematerijalnom kulturnom baštinom, folklorom, kulturom i gastronomskom ponudom Hrvatske, nacionalnih manjina RH . Cilj je okupiti i prezentirati predstavnike turističkih manifestacija iz različitih dijelova Hrvatske s tendencijom da Festival postane međunarodni.

 

  • doprinos obogaćivanju turističke ponude destinacije

  • doprinos produljenju turističke sezone

  • unaprjeđenje turističkog proizvoda destinacije

  • doprinos promociji turizma Hrvatske

  • doprinos očuvanju etnološkog i povijesnog nasljeđa destinacije

  • doprinos razvoju zabavnih programa destinacije

  • doprinos povećanju dolazaka posjetitelja i turista u destinaciju

 

 

Kome je namjenjen?

Prvenstveno svim građanima Hrvatske, domaćim i stranim turistima, kako bi im se pružila prigoda DOŽIVJETI ono što zasigurno, bez ovog projekta ne bi imali mogućnosti.

 

GLAVNI SADRŽAJ MANIFESTACIJE: je prezentacija zaštićene hrvatske nematerijalne baštine i turističkih manifestacija RH iz svih županija i Grada Zagreba. Na festivalu će se predstaviti sva hrvatska nematerijalna kulturna baština upisana na reprezentativnu UNESCO listu svjetske nematerijalne kulturne baštine kao i kulturna dobra upisana na nacionalnoj listi zaštićene nematerijalne kulturne baštine.

Ukupno je planirano predstavljanje 21 županije (od Saljskih užanci , Kaj su jeli naši stari do Utrke tovara). Manifestacije će biti prezentirane kroz glazbeno-plesni program, atrakcije, prezentacije  i radionice tradicijskih zanata i običaja i gastro/eno ponudu kao i ponudu suvenira (tradicijske manifestacije, ulični festivali, gastro manifestacije, filmski festivali, glazbeni festivali, festival vatrometa itd. ).

 

 

AKTIVNOSTI MANIFESTACIJE:

Festival bi se realizirao na deset lokacija. Uz glazbeno-plesni program i atrakcije ujedno bi se održala i prezentacija tradicijskih običaja. Istovremeno će se održavati i sajam tradicionalnih proizvoda iz svih županija i Grada Zagreba (bogata eno-gastronomska ponuda, domaći sir, med, medne prerađevine, slavonski pršut, kulen, kao i bogata ponuda vina domaćih vinara, rakija i raznih likera uz predstavljanje tradicionalnih obrta, suvenira i rukotvorina).

Dio prezentacija pojedinih manifestacija održat će se na Dunavu i posebno pripremljenom terenu (Olimpijada starih športova- Brođanci, Utrka na prstenac, Utrka s bačvama- Brtonigla, Utrka magaraca iz Tribunja).

Za dodatne sadržaje osigurati će se poseban prostor (izložbe i radionice). Pojedine manifestacije prezentirati će se putem video materijala kako bi posjetitelji mogli vidjeti kako to izgleda na samoj manifestaciji.

 

 

DODATNI SADRŽAJI I POPRATNA DOGAĐANJA MANIFESTACIJE:

U sklopu manifestacije će se organizirati i popratni sadržaji koji su sastavni dio većine turističkih manifestacija namijenjene svim dobnim skupinama:

  • izložbe skulptura od slame, pisanica, suvenira

  • radionice za djecu (izrada tradicijskog nakita, likovna radionica)

  • sportska i zabavna natjecanja

  • nagradne igre

  • uz gastro/eno ponudu iz svih krajeva Hrvatske.

 

U glazbenom dijelu programa nastupit će poznata imena hrvatske estrade s etno programom, klape i tamburaški sastavi.

Kao popratni sadržaji manifestacije realizirati će se i prigodna izložba hrvatske nematerijalne kulturne baštine, uz etno modnu reviju i prezentaciju turističkih promotivnih spotova .

 

IMIDŽ MJESTA:

Grad Vukovar simbol je hrvatskog zajedništva koji ima za cilj brendirati se i kao vodeća kontinentalna turistička destinacija.

 

TERMIN, TRAJANJE :

Planirano je da Festival traje tri dana, od 3.5. do 6.5.2018. g. (3.5. dan Grada Vukovara i dan zaštitnika Grada Vukovara, Sv. Filipa i Jakova). Kako se većina atraktivnih kulturno-turističkih manifestacija održava tijekom srpnja i kolovoza, smatramo da je predloženi termin idealan jer omogućava dolazak većine sudionika

navedenih manifestacija .

SOCIOKULTURNI UČINCI:

Kako se radi o jedinstvenoj manifestaciji, koja posjetiteljima omogućava da na jednom mjestu DOŽIVE dio atmosfere različitih turističkih manifestacija, a uz to i jedinstvenu prigodu da se upoznaju i vide zaštićena nematerijalna kulturna dobra, sigurni smo da će doprinijeti brendiranju Grada Vukovara kao jedinstvene destinacije i dodatnoj ponudi Vukovara, kao kulturne i turističke destinacije.

Ne treba naglašavati da je to i jedinstvena prigoda za građane Hrvatske da se podsjete koja sva nematerijalna dobra imamo a koja trebamo čuvati, ali i iskoristiti u turističkoj ponudi. 

 

 

EKONOMSKO-TURISTIČKI UČINCI:

Atraktivnost programa, besplatne ulaznice i dobra medijska kampanja sigurno će rezultirati velikom posjećenosti građana Vukovara i okolice, ali i dolasku domaćih i stranih gostiju. Procjenjujemo da će manifestacija, tijekom tri dana, privući preko 30.000 posjetitelja od kojih će najmanje 1.000 biti gosti iz drugih gradova.

Uz atraktivnu gastro/eno ponudu kao i ponudu suvenira pretpostavljamo da će minimalna prosječna potrošnja domaćih posjetitelja biti 10 EUR-a, dok će strani gosti potrošiti najmanje 100 EUR-a za vrijeme boravka u Vukovaru.

Manifestacija će se najaviti preko portala ali i medijskih partnera iz drugih zemalja (Austrija, Njemačka, Švicarska, Italija, Srbija, BiH, Crna Gora, Makedonija i Slovenija).

bottom of page